Suvirinimo aparatai – rūšys ir pasirinkimas

Suvirinimo aparatai – rūšys ir pasirinkimas

Metalų suvirinimas – tai toks procesas, kurio metu neišardomai sujungiamos kelios dalys ir yra naudojami suvirinimo aparatai. Šis procesas dažnai naudojamas statybose, laivų, automobilių, mašinų ir kitokių įvairių detalių gamyboje. Suvirinimas praverčia ne tik pramonės darbuose, bet ir namų ūkyje.

Suvirinimo aparatų rūšys

Didžiausią suvirinimo proceso išlaidų dalį sudaro įranga, todėl svarbu pasirinkti tinkamą, kuri atitiktų darbų kokybę. Prieš visą procesą svarbu įvertinti kokie metalai ir storiai bus suvirinami, kokios darbo apimtys, sąlygos ir kokie darbų atlikimo terminai. Žinoma, svarbus faktorius taip pat yra ir suvirintojo patirtis. Pasirinkimą reiktų pradėti nuo apsvarstymo ir suvirinimo būdo pasirinkimo, kurie gali būti suskirstyti pagal suvirinimo lanko maitinimo šaltinį. Suvirinimo aparatai skirstomi:

  • Aparatai suvirinimui glaistytais elektrodais. Paplitę kitu pavadinimu, liaudiškai vadinami „svarkėmis“, angliškai – manual metal arc (MMA). Naudojant šį aparatą suvirinimo metu tarp lydaus glaistu dengto elektrodo ir suvirinimo metalo sukuriamas elektros lankas, kuris tirpdo elektrodą ir taip tirpsta metalas. Kadangi elektrodo sudėtis yra panaši į suvirinimo metalo sudėti, tirpdamas jis susilydo su baziniu metalu. Elektrodai gali būti padengti baziniu arba rutilo glaistu. Tirpdamas glaistas sukuria apsauginių dujų aplinką ir šlaką.
  • Aparatai suvirinimui lydžiu elektrodu apsauginėse dujose. Angliškai vadinami MIG/MAG (metal insert gas/metal active gas). Liaudiškai šie suvirinimo aparatai vadinami „kempais“, kurių pavadinimas kilo nuo Suomiškos suvirinimo įrangos gamintojo „Kemppi“. Šie aparatai pasiekė Lietuvą sovietmečiu. MIG/MAG suvirinimo metu elektrinis lankas dega tarp lydžios vielos ir suvirinamo metalo apsauginių dujų aplinkoje. Ši aplinka gali būti inertinės dujos (argonas) arba aktyviosios dujos (CO2 arba argono ir CO2 mišinys).
  • Aparatai suvirinimui nelydžiu elektrodu apsauginėse dujose arba volframo elektrodu inertinėse dujose. Angliškai vadinami TIG (tungsten inert gas welding), o šnekamojoje kalboje vadinami tiesiog „suvirinimo argonais“. Naudojant šį suvirinimo būdą elektros lankas susidaro tarp nelydaus volframinio elektrodo ir suvirinimo metalo. Šie suvirinimo aparatai pusdami argoną apsaugo suvirinimo vonelę. Sulydant metalą šiuo suvirinimo būdu arba naudojant pridėtinius suvirinimo vielos strypelius, kurių sudėtis panaši į metalo sudėtį. Suvirinimo vielos strypeliai ištirpsta suvirinimo vonelėje, tuomet elektros lankas uždegamas palietus medžiagą elektrodu ir pakeliant keletą milimetrų (kontaktinis) arba per nuotolį, naudojant aukštos įtampos iškrovą (bekontaktis uždegimas).

Kaip žinoti kurį suvirinimo būdą pasirinkti?

Nepatyrusiems pasirinkimas gali atrodyti išties gluminantis, todėl reiktų rinktis lengviausią būdą – suvirinimą pusautomačiu, ypatingai, jeigu jis turi automatinį valdymą ir programas įvairiems metalams ir jų storiams. Tačiau tai yra brangesnis būdas nei suvirinimas elektrodais. Prieš atliekant suvirinimo darbus neturint patirties svarbu pasikonsultuoti su meistrais, nes pasirinkimas tikrai didelis ir reikalingas žinių bagažas tokiems darbams nėra mažas.