Rekuperacinė sistema. Kas tai ir kodėl tai naudinga?

Rekuperacinė sistema. Kas tai ir kodėl tai naudinga?

Namams tampant vis sandaresniems jau nebeužtenka natūralių vėdinimo kanalų esančių gyvenamosiose patalpose. Rekuperacija – tai toks patalpų vėdinimas, kuomet lauke esantis švarus oras pereina per šilumokaitį į vidines patalpas.

Iš ko susideda ir kaip veikia ši vėdinimo sistema?

Tokia sistema susideda iš tokių įrenginių kaip: rekuperatorius, ortakiai ir vamzdžiai. Rekuperacinė sistema nėra lengvai įvedama, tą gali padaryti tik šios srities specialistai, nes tik jie mokės geriausiai pritaikyti įrenginį Jūsų namams. Šilumokaitis šaltam orui sušildyti panaudoja iš namo šalinamo šilto oro energiją, o papildoma elektros energija orui pašildyti dažniausiai nenaudojama. Vasarą, atvirkščiai, iš patalpų šalinamas vėsesnis oras atšaldo iš lauko patenkantį įkaitusį orą, todėl tai ypač pagelbės karštomis dienomis.

Rekuperatoriai yra svarbi sudedamoji pastato dalis. Jie ne tik padeda smarkiai sumažinti sąskaitas, tačiau dar ir saugo Jūsų sveikatą. Toks patalpų vėdinimas padeda kvėpuoti švaresniu oru iš lauko, kuris perėjęs per tam tikrus filtrus tampa išvalytu. Daugelis naujai statomų namų dabar jau turi atitikti A arba A++ energijos efektyvumo rodiklius, o tam pagal reikalavimus turi būti įrengta rekuperacinė sistema. Rekuperacija gali užtikrinti puikius ne tik ekologinius, tačiau ir finansinius aspektus iš Jūsų pusės. Rekuperacinė sistema jau senai yra laikoma standartu išsivysčiusiose šalyse, todėl Lietuva neturėtų netūrėtų būti viena iš atsiliekančių šalių.

Kokie rekuperatoriai šiuo metu populiariausi?

Šiuo metu rinkoje vyrauja dviejų tipų rekuperatoriai:

  • rotaciniai
  • priešpriešinių srautų, šie dar vadinami plokšteliniais arba šešiakampiais.

Plokštelinių rekuperatorių efektyvumas (šilumos grąža) yra aukštesnis, rotacinių mažesnis. Kadangi plokštelinės sistemos efektyvumas yra didesnis, įpučiamas iš lauko oras yra šiltesnis, o rotaciniuose modeliuose beveik visada įmontuotas šildytuvas, kuris prireikus įeinantį orą pašildo. Rotacinis rekuperatorius viduje truputėlį sumaišo ištraukiamo ir tiekiamo oro srautus. Plokštelinis srautų visiškai nemaišo, nes ten yra du visiškai atskiri oro srautai – vienas įeinantis, o kitas išeinantis. Be to, rotacinė rekuperacinė sistema yra garsesnė, nes ten sukasi rotorius, yra papildomas variklis ir diržinė pavara, jam reikia daugiau priežiūros dėl judančių detalių, kurios dyla.

Ši naujoviška patalpų vėdinimo sistema yra labai praktiška ir naudinga Jūsų namams. Tyrimais įrodyta, kad oras viduje gali būti net 100 kartų labiau užterštas nei lauke. Patalpų orą teršia ne tik dulkės, alergenai ar mikroorganizmai. Esant šviežiam ir švariam patalpų orui galime greičiau įveikti nuovargį, atsipalaiduoti arba atvirkščiai – labiau susikoncentruoti. Be to, kvėpuodami šviežiu oru greičiau užmiegame ir geriau išsimiegame. Ypač jautriai į užterštą orą reaguoja vaikai bei pagyvenę žmonės. Sveikatos specialistai pataria pasirūpinti, kad į patalpas reguliariai patektų šviežio oro, todėl šioje situacijoje gelbsti įrengta rekuperacinė sistema.