Dyzeliniai varikliai: nuo istorijos iki veikimo principo

Dyzeliniai varikliai: nuo istorijos iki veikimo principo

Ar kada nors susimąstėte, kaip atsirado ir kaip veikia dyzeliniai varikliai? Jei taip, šis tekstas kaip tik jums. Jei turite automobilį su tokiu varikliu, tai gali būti dar aktualiau. Juk žinant tam tikrus aspektus galima lengviau atpažinti kilusius gedimus ir greičiau juos išspręsti. Žinoma, tokiu atveju verta žinoti ir vietas, kur atliekamas dyzelinių variklių remontas (Kaune, Vilniuje ir kitame mieste tokias paslaugas teikiančių įmonių tikrai yra).

 

Kaip jis buvo sukurtas?

 

Dar 1824 metais prancūzų fizikas ir matematikas Sadi Karno pasiūlė idėją, kad maksimaliai efektyvioje šilumos mašinoje darbinį kūną iki degimo temperatūros reikia šildyti greitu suslėgimu. Būtent tokiu principu veikė dyzelinis pavaros agregatas, remiantis juo sukurtas ir pirmasis dyzelinis variklis.

 

Pirmą tokio tipo variklį, kurį jau buvo galima panaudoti praktiškai, surinko Rudolfas Dyzelis 1887 metais, nors prieš tai projektus kūrė ir daugelis kitų mokslininkų. Tarp jų galima paminėti inžinierius Herbertą Ekroidą-Stiuartą ir Gustavą Trinklerį.

 

Kaip veikia dyzelinis variklis?

 

Šiais laikais automobiliuose yra naudojami keturtakčiai varikliai. Vienas iš geriausių būdų jais tinkamai pasirūpinti kreiptis į įmones, kuriose atliekamas dyzelinių variklių remontas (Kaune, Vilniuje, t. t.).

 

Tam, kad būtų lengviau suprasti, kaip jie veikia, trumpai apibūdinsime keturis darbo ciklo taktus:

  • Įleidimas. Jo metu alkūninis velenas pasisuka nuo 0 iki 180 o, oras pro atidarytą vožtuvą patenka į cilindrą;
  • Antrame takte alkūninis velenas pasisuka nuo 180 iki 360 o, o į kamerą patekęs oras suspaudžiamas 16-25 kartus, jo temperatūra pakyla net iki 700–900 o C;
  • Trečiame etape velenas jau pasisuka 360–540 o, įpurškiamas kuras, o degimo metu susidariusios medžiagos pastumia stūmoklį į apačią;
  • Paskutinio takto metu velenas pasisuka 540–720 o, stūmoklis juda į viršų, o sudegusios dujos išmetamos.

Jei manote, kad mechanikos subtilybės ne jums – autoservisai, kuriuose atliekamas dyzelinių variklių remontas (Kaune ar kitame mieste) yra vienas iš geriausių pasirinkimų norint, kad automobilis tarnautų ilgai, o kelionėje neužkluptų netikėti gedimai.

 

Gilinimasis į detales – puikus būdas geriau suprasti, kaip veikia tam tikri procesai ir tai veikia beveik visose gyvenimo srityse.